3 Ocak 2019 Perşembe

ŞOV YORUMU - MARIE KONDO İLE DERLE TOPLA RAHATLA NETFLIX KONMARİ YÖNTEMİ İLE SADELEŞMEK

Yeni yılın ilk yazısı için başrol Marie Kondo'ya ait.

Marie Kondo ile Derle, Topla, Rahatla Şov programın büyük heyecanla bekliyordum. 1 Ocak 2019 itibariyle vakit kaybetmeden izlemeye başladığım Marie Kondo programı beni hiç şaşırtmadı. Japon asıllı Marie Kondo'yu idol olarak çok beğeniyor ve takip ediyorum. Konmari yöntemi ile mekanları sadeleştirmek, temiz tutmak ve en önemlisi düzenlemek için Marie Kondo yöntemleri çok faydalı. Evleri gereksiz eşya, anılar yığını ve alakasız objelerle dolduran nesiller olduğumuz için minimalliği ve gerçek sadeleşmeyi kolaylaştıran Marie Kondo'nun Netflix ile 8 bölümlük şov programı yapması çok verimli.

Foto Kaynak Konmari

Daha önce yazdığım Sadeleşmek için Minimalizm yazıma burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Marie Kondo, Konmari yöntemi ve minimalist yaşam ile ilgili tutkum size de bulaşabilir. Marie Kondo Time dergisine göre 100 etkileyici insan listesinde. Benim ise favori ilk beş içinde.

8 bölümden oluşan Marie Kondo ile Derle, Topla, Rahatla şov programı her bölümde farklı  hayat mücadeleleri, cinsel tercihleri, yaş grubu ve dramları olan evlere yardıma gidiyor. Marie'nin İngilizcesi zayıf olduğu için asistanı ile konuk olduğu evlerde öncelikle ihtiyaçları dinleyip, evi gezdikten sonra ilk olarak ritüelini gerçekleştiriyor. Yere oturup, naif bir şekilde evi selamlıyor. Marie'nin görüntüsü çizgi film karakteri gibi, genelde gülümsüyor, aslında bir yandan sarkastik, alaycı bir halde olduğunu hissediyorsunuz.

Foto Kaynak Konmari

Konmari yöntemi ile ev toplama yolculuğu düzensiz, yığınlarla boğuşan kişileri biriktirdikleri eşyaları önce öbekler halinde bir yere yığıp, teker teker dokunarak nesne ile vedalaşmak veya elde tutmak ile ilişkili. Kural çok basit eğer kıyafetlerinizi sadeleştirmek istiyorsanız, tüm kıyafetleri yatağınıza yığıp, hepsine tek tek dokunmanız gerek. Elinize aldığınızda size neşe veriyorsa bir yere ayırın. Neşe vermeyen ürünlere teşekkür ederek vedalaşın, ister hayır kurumuna verin, ister satın veya geri dönüşüme ayrıştırın. Sizin yaşamınızda zamanı biten ürünleri evinizden çıkarmak çok önemli. Vedalaşırken yaşadığınız minneti göstermek eşyalarınıza göstermek ayrı bir meziyet.

DÜZENLEMENİN 6 TEMEL KURALI
Foto Kaynak Konmari

Konmari kuralları çok basit sırasıyla Giysiler, Kitaplar, Kağıtlar, Komono (Muhtelif Eşya - Mutfak/Banyo/Garaj) ve Duygusal Bağı olan Nesneler ile yüzleşerek sadeleşiyorsunuz. Marie Kondo kitapları Türkçe olarak Epsilon Yayınevinde satıştadır. Konmari yöntemi ile bağınızı güçlendirmek için kitaplarını mutlaka başucu kitabınız yapın, defalarca okuyun! Konmari resmi sitesini keşfetmek için burayı tıklayınız.

Seneler önce çektiğim Konmari Katlama Metodu videomu aşağıya ekledim. İyi seyirler.

Kutay Çev.

Video Kaynak Youtube

Marie Kondo kitapları Epsilon Yayınevi sitesinde satışta burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EN POPÜLER YORUMLAR