30 Haziran 2019 Pazar

ÇİZGİ ROMAN YORUMU - FRANKESTEIN MARY SHELLEY NTV ÇİZGİ ROMAN KLASİKLERİ

Çizgi roman okuyup, yorum yazan pek fazla girişim yok. Eksikliği gözleyip, okumayı sevdiğim yayın türü olan Çizgi romanlara aylar sonra döndüm. Mary Shelley tarafından yazılan Frankestein eseri, NTV Yayınları Çizgi Roman Klasikleri olarak 2009 yılında basılmış. 143 sayfadan oluşan Çizgi Roman çizimsel olarak zevk alarak okuduğum türden değil. Çizimler gotik tarzda, renkler ise can sıkıcı. Çizgi romanda yer alan karakter kalabalıklığını çözümlemek için kitabın başında karakterler kısmında isimler ve görevler belirtilmiş. Eserde Türk Tacir ve kızı Safiye adlı karakterlerin olması beni minik şoka soktu. Şaşkınlık ile birlikte sevinç hissettim.

Foto Kaynak NTV Yayınları

Victor Frankestein'ın göçebe ailesi İsviçre İtalya arası mekik dokurken doğan Victor, üniversite eğitimi için 17 yaşında Ingolstadt Üniversitesi'nde doğa felsefesi ve matematik öğrenmek için Cenevre'den ayrıldı. Okulda öğrendikleri ile yaşam ölümü sorgulayıp irdeleyen Victor, sonu gelmeyen denemelerden sonra Frankestein'ı yarattı, mucizevi bir şekilde yarattığı yaratık canlandı. Bölümlere ayrılan çizgi roman'da mektuplaşmalar, yolculuk günceleri ve şairane duygu durum yansımaları oldukça fazla. Yoldan çıkan Frankestein 2 metrelik bedenin çirkin ve vahşi bulduğu için insanların duygu durumlarını gözler, vahşi ve ayrıksı yönünü ayırt eden Frankestein, yaratıcısına kendisine eş yapmasını talep eder. Yalnızlık canavar olarak üretilen Frankestein'ı sarsan ve daha da vahşileştiren unsur olur. Çizgi roman'ın izdivaç serüvenine bağlanması yazar Mary Shelley'in eş bulma arsunun alt metni olabilir. Yarattığı yaratıktan pişmanlık duyan Victor, sonu gelmeyen iç hesaplaşmalar ve seyahatlerle boğuşurken, yakınları yaratık tarafından öldürülür. İntikam, sorgulamalar ve tutkunun iç içe geçtiği Frankestein hikayesini çizgi roman olarak okuyabilirsiniz.

Bloğumda daha önce yorumladığım Çizgi Roman yorumları için tıklayınız.

Kutay Çev.

INSTAGRAM hesabım için http://bc.vc/C1Ihw9m
PINTEREST hesabım için http://bc.vc/GBaj4DG

6 yorum:

 1. Sadece ilk okuldayken birkaç tane okumuştum ondan sonra hiç çizgi roman okumadım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çizgi roman dünyası içine girince sürükleyen albeniye sahip. Ülkemizde malesef komedi/mizah dışında yazar/çizer pek yok.

   Sil
 2. Çizgi romanları seviyorum. Ntv yayınları da oldukça kaliteli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çizgi roman sektörünü geliştiren ve destekleyen yayınevlerini okuyucular olarak gerek okuyarak, gerek yorumlayarak gerek eserleri satın alıp hediye ederek destek olmalıyız.

   Sil
 3. öyküyü çok severim bu kitap da var bende ilk gördüğümde almıştım hemen..

  YanıtlaSil
 4. Birkaç gün önce kitabını okudum ben de, bunu da listeme alayım, çok teşekkürler.

  YanıtlaSil

EN POPÜLER YORUMLAR